CeMaS

Centrum magnetického světla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


projekty:termohrnec:magneticka_indukce

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revize Obě strany příští revize
projekty:termohrnec:magneticka_indukce [21.02.2019 20:00]
Marek Ištvánek
projekty:termohrnec:magneticka_indukce [17.03.2019 23:52]
Marek Ištvánek
Řádek 2: Řádek 2:
  
 Tato verze [[projekty:​termohrnec:​start|termohrnce]] je použitelná na magnetických indukčních vařičích. Tato verze [[projekty:​termohrnec:​start|termohrnce]] je použitelná na magnetických indukčních vařičích.
- 
-{{:​projekty:​termohrnec:​K1.png?​nolink&​600 |}} 
-{{:​projekty:​termohrnec:​K2.png?​nolink&​500|}} 
  
 ===== Tělo ===== ===== Tělo =====
Řádek 10: Řádek 7:
 ==== Vnitřní plášť ==== ==== Vnitřní plášť ====
  
-  *Z jednolitého potravinářsky nezávadného materiálu s dobrou tepelnou vodivostí pro účinné rozvádění tepla. Doporučujeme potravinářskou **nerezovou ocel** (číslo 4 na řezu) nebo **měď**. +  * Z jednolitého potravinářsky nezávadného materiálu s dobrou tepelnou vodivostí pro účinné rozvádění tepla. Doporučujeme potravinářskou **nerezovou ocel** (číslo 4 na řezu) nebo **měď**. 
-  *Z vnější části pokud možno rovného dna je tepelně vodivě (například kovovým svárem) připevněna **feromagnetická deska** (číslo 6 na řezu), na kterou působí indukční ohřev pod ní a proto od něj nesmí být příliš daleko kvůli dobré účinnosti indukce.+  * Z vnější části pokud možno rovného dna je tepelně vodivě (například kovovým svárem) připevněna **feromagnetická deska** (číslo 6 na řezu), na kterou působí indukční ohřev pod ní a proto od něj nesmí být příliš daleko kvůli dobré účinnosti indukce.
  
 ==== Vnější plášť ==== ==== Vnější plášť ====
  
-  *Spodní část, která by reagovala dostatečně na indukci, ​by měla být z nemagnetického materiálu, aby se v ní neindukovalo teplo. Doporučujeme udělat celý vnější plášť ze **skla** (číslo 1 na řezu). +  * Spodní část by měla být z nemagnetického materiálu, aby se v ní neindukovalo teplo. Doporučujeme udělat celý vnější plášť ze **skla** (číslo 1 na řezu). 
-  *Horní část může navíc obsahovat dekorační pás z kovu či plastu (číslo 5 na řezu). +  * Horní část může navíc obsahovat dekorační pás z kovu či plastu (číslo 5 na řezu). 
-  *Protože je vnější plášť při vaření pouze mírně ​teplý (s teplotou zřejmě nepřesahující ​40°C), je důležitý **teploměr** spojený s vnitřním pláštěm a procházející ven přes vnější plášť, aby ukazoval teplotu vařeného obsahu.+  * Protože je vnější plášť při vaření pouze teplý (s teplotou zřejmě nepřesahující ​40 °C), je důležitý **teploměr** spojený s vnitřním pláštěm a procházející ven přes vnější plášť, aby ukazoval teplotu vařeného obsahu.
  
 ==== Izolační mezera ==== ==== Izolační mezera ====
  
-   * Tato izolační mezera se nachází (číslo 2 na řezu) mezi vnějším a vnitřním pláštěm+   * Tato izolační mezera se nachází (číslo 2 na řezu) mezi vnějším a vnitřním pláštěm.
    * Slouží k izolaci tepla uvnitř hrnce.    * Slouží k izolaci tepla uvnitř hrnce.
    * Může mít formu **vyvakuovaného meziprostoru**. V tomto případě lze hrnec opatřit **ukazatelem tlaku** v této mezeře, aby šel kontrolovat stav vyvakuování. Vyvakuovat je dobré prostor co nejvíce, ale je nutné brát zřetel na stabilitu konstrukce hrnce, aby nedošlo k jeho deformaci, což může vyžadovat přidání podpůrných prvků s malou tepelnou vodivostí (například sklo) mezi vnitřní a vnější plášť (číslo 7 na řezu).    * Může mít formu **vyvakuovaného meziprostoru**. V tomto případě lze hrnec opatřit **ukazatelem tlaku** v této mezeře, aby šel kontrolovat stav vyvakuování. Vyvakuovat je dobré prostor co nejvíce, ale je nutné brát zřetel na stabilitu konstrukce hrnce, aby nedošlo k jeho deformaci, což může vyžadovat přidání podpůrných prvků s malou tepelnou vodivostí (například sklo) mezi vnitřní a vnější plášť (číslo 7 na řezu).
Řádek 31: Řádek 28:
    * Okraje obou plášťů jsou spojeny odolným těsněním s malou tepelnou vodivostí a dostatečnou tuhostí, která zaručí stabilitu konstrukce.    * Okraje obou plášťů jsou spojeny odolným těsněním s malou tepelnou vodivostí a dostatečnou tuhostí, která zaručí stabilitu konstrukce.
  
-{{:​projekty:​termohrnec:​K3.png?​nolink&​500 |}} +{{:​projekty:​termohrnec:​K3.png?​nolink&​500 |Řez termohrncem}} 
-{{:​projekty:​termohrnec:​K4.png?​nolink&​350 |}}+{{:​projekty:​termohrnec:​K4.png?​nolink&​350 |Řez termohrncem}}
  
  
Řádek 42: Řádek 39:
   * Do poklice lze rovněž zabudovat **teploměr**.   * Do poklice lze rovněž zabudovat **teploměr**.
 Navíc obsahuje otvor s možností osazení buď Navíc obsahuje otvor s možností osazení buď
-  * **Průchozího ventilu** pro odvod par z vnitřku hrnce ven nebo +  * **průchozího ventilu** pro odvod par z vnitřku hrnce ven nebo 
-  * **Přetlakového ventilu** v případě uchycení poklice k tělu hrnce uzamykacím mechanizmem v uchách poklice a použití hrnce jako tlakového, kdy ventil plní bezpečnostní funkci pro odvádění přebytku tlaku z hrnce ven.+  * **přetlakového ventilu** v případě uchycení poklice k tělu hrnce uzamykacím mechanizmem v uchách poklice a použití hrnce jako tlakového, kdy ventil plní bezpečnostní funkci pro odvádění přebytku tlaku z hrnce ven. 
 + 
 +{{ :​projekty:​termohrnec:​K5.png?​nolink&​500 |Řez termohrncem}} 
 + 
 +===== 3D model ===== 
 + 
 +Autorem modelu a grafik termohrnce je Tomáš Bytčanek z Čadce na Slovensku. Cena vypracování modelu po známosti byla 230 €. 
 + 
 +Model je dostupný v těchto formátech:​ 
 + 
 +  * {{:​projekty:​termohrnec:​Termohrnec.dwg|AutoCAD - dwg}} 
 +  * {{:​projekty:​termohrnec:​Termohrnec.skp|SketchUp - skp}}
  
-{{ :​projekty:​termohrnec:​K5.png?​nolink&​500 |}}+{{:​projekty:​termohrnec:​K1.png?​nolink&​600 |Termohrnec z boku}} 
 +{{:​projekty:​termohrnec:​K2.png?​nolink&​500|Termohrnec shora}}
  
 ===== Autoři ===== ===== Autoři =====
projekty/termohrnec/magneticka_indukce.txt · Poslední úprava: 17.03.2019 23:53 autor: Marek Ištvánek