CeMaS

Centrum magnetického světla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


projekty:reaktory:vakuove:start

Toto je starší verze dokumentu!


Vakuové reaktory

Jako jedna z forem plazmatických reaktorů používají vakuové komory s vhodným obsahem plynů a vnitřní dynamikou, kterou lze řídit zvenčí nebo zevnitř rotací, elektromagnetickými pulzy apod. Počáteční plazmatický stav lze vyvolat vhodnou pobídkou, a to vysokonapěťovými pulzy či dostatečně energetickým zářením.

Plazmatický vakuový reaktor (PVR) 1

1. Plazmatický vákuový reaktor (PVR) skladá sa z dvoch oceľových polgúľ, ktoré sú navzájom spojené do tvaru gule prstencom. Vonkajší priemer je cca 17 cm a vnútorný priemer 13 – 14 cm. PVR obsahuje aj okienko cca 3 – 4 cm priemer cez, ktoré možno pozorovať čo sa v ňom prebieha ďalej vstup a výstup privádzaného či odvádzaného napätia. V strede PVR sa nachádza centrálny nemagnetický stĺpec (odizolovaný od PVR), v ktorom sa nachádza hriadeľ (2. vysokootáčkového DC motorčeka), na ktorého konci sú umiestnené neodymové magnety. Tento hriadeľ je odizolovaný od DC motorčeka teflónovou vložkou. DC motorček spolu s hriadeľom je možné posúvať smerom von, ale aj do vnútra PVR pomocou 19 - systému zdvihu rotujúceho magnetického poľa (Bolden - lanko) a je poháňaný 4. 12 V batériou. Otáčky DC motorčeka je možné regulovať od hodnoty 0 – 11 000 ot./min. pomocou 5. PWM regulácie. Dôležitou súčasťou laboratória je vákuový systém 6,7,8,9, ktorý slúži na vyvákuovanie 1.prijímača (PVR) a 12. Kontajnerov na požadované hodnoty v milibaroch. Tento vákuový systém je prepojený s prijímačom a kontajnermi 17. Potrubím s dávkovacími ventilmi a 18. Ochranným spätným ventilom, ktorý slúži na zabráneniu vniknutiu atmosférického vzduchu do turbomolekulárnej pumpy, pretože by ju zničil. 13. USB Osilockop slúži na meranie hodnôt, ktoré vzniknú pri testovaní a následne na ich zaznamenávanie.

Ostatné časti nášho laboratória:

  • 1. stolový počítač
  • 2. zdroj na zmenu napätia zo striedavého na jednosmerné (10 A a 40 V)
  • 3. zdroj vysokofrekvenčného zariadenia (VFZ) cca 10 - 100 KV s frekvenciou cca 100 000 KHz
  • 4. profesionálny univerzálny sústruh na vytváranie určitých komponentov

Časti, ktoré do nášho laboratória ešte potrebujeme:

  • 1. vysokofrekvenčné zariadenie na generovanie napätia 100 KV o frekvencii 100 000 MHz a minimálnych prúdoch plynulo regulovateľné (bezpečné pre naše testy)
  • 2. HD kamera na zaznamenávanie pokusov (statív máme)
  • 3. osciloskop, sondy prípadne násobiče, ktoré dokážu toto vysoké napätie spolu s frekvenciou zmerať a zaznamenať….

Plán vývoja plazmatického vákuového reaktora (PVR) 1

Prototyp

Vytvorenie grafického návrhu, zostrojenie a príprava PVR pre umiestenie častí ostatných zariadení nutných pre jeho skúšobné testovanie.

Hlavný vývoj

Hlavný vývoj bude zameraný na samotné testovanie a zosúladenie PVR s prislúchajúcimi zariadeniami, softwarom SenseLab tak, aby bol dosiahnutý energetický výstup v určitej forme (elektrickej, tepelnej, …)

Základné fázy hlavného vývoja: 1. Napojenie jednotlivých zariadení a senzorov na prototyp - turbomolekulárna vákuová pumpa + riadiaca jednotka + Inovac ITR90, nádoby s plynmi zásobníky na vákuum, spätné ventily, USB osciloskop, multimeter, DC motorček vysokootáčkový z plynulou reguláciou, senzory na meranie magnetického, radiačného a elektrického poľa, senzory na dávkovanie plynov, na meranie teploty….

2. Napojenie jednotlivých zariadení a senzorov na PC a ich zosúladenie so softwarom SenseLab -

Diskuze

Ján Striček, 18.10.2015 17:46

Zdravím všetkých, ktorí veria, že môžeme žiť v súlade s prírodou. Príroda nám dáva vzor, ale my jej stále ubližujeme. Skúsme ju chápať a pomôcť jej, aby sme sa zachránili. Prihováram sa Vám, aby ste mali dôveru, že náš úmysel je čistý. Spoločnými silami a postupným učením dosiahneme, aby každá ľudská bytosť mala dostatok srdečnosti, blaženosti a nie mamonu. Asi Vás napadlo, že kto Vás oslovuje. Som hlavným účastníkom na zhotovovaní PVR 1 spolu so synom Radovanom S. Taktiež riešime problémy s celou našou skupinou hlavne s p. Marekom Ištvánkom. To, že nevidíte každý detail našej postupnej činnosti neznamená, že v nich nepokračujeme. Viem, že každý z Vás by chcel mať tento ZDROJ malého životodarného slniečka. Na našom webe v časti Plazmatický vakuový reaktor (PVR) 1 som pridal pár informácií o zmene zariadenia.

Martin Tala, 05.04.2015 00:39

Před časem jsem prováděl pokusy se setrvačníky ve vysokých otáčkách. Za tímto účelem jsem si vyrobil výkonový generátor pro pohon jednofázových asynchronních motorů které jsem napájel st. napětím o frekvenci až 300Hz takže motor dosahoval až 18000ot/min. Po úpravě by se dal tento generátor použít i pro vaše účely. Koncepce generátoru je vlastně jednoduchá. Základ tvoří nf.zesilovač o výkonu kolem 80W. Na výstup zesilovače je zapojen transformátor 12/220 který zvyšuje napětí. Zesilovač je buzen signálem z pc kde je nainstalován program „generátor signálu“. Lze zde velmi přesně nadstavit kmitočet i výstupní napětí. Existují i aplikace pro tablet nebo mobil. Úprava generátoru by spočívala pouze ve výměně výstupního trafa. Ideální by bylo vysokonapěťové trafo které se používalo ve starých tv. Jako možné řešení by taky mohla být automobilová cívka do zapalování. Reálné parametry tohoto zařízení bych odhadoval na 20-30kV (pokud by se cívka budila vyšším než jmenovitým napětím)a frekvencí do 5kHz možná i 10kHz keť boh dá.:-D

Pokud byste byli zalogování, mohli byste zanechat komentář.
projekty/reaktory/vakuove/start.1425746051.txt.gz · Poslední úprava: 07.03.2015 17:34 autor: Radovan Striček